Y-DNA Södra Norrbotten

Y-DNA-haplogrupper i södra Norrbotten
av Leif A Boström, Täby
För personer som testat Y-DNA med äldsta fäderneana i församlingarna Piteå landsförsamling, Nederluleå, Överluleå, Råneå, Nederkalix och Överkalix har skisser gjorts för de äldsta anorna 
och deras söner i de närmaste generationerna ordnat efter byar där äldsta anan var född, i bokstavsordning för varje församling. Information har bland annat hämtats från Family Tree DNA:s projekt
Swedish DNA och Södra Norrbotten.
Jag är intresserad av om det finns fler som testat Y-DNA och har äldsta fäderneanan i någon av dessa församlingar.
Diagrammen visar endast söner till vilka Y-DNA har förts vidare. Streckade linjer betyder att det finns ett möjligt släktskap, men att det är mycket osäkert.
Längst ned på sidan finns träd som visar mutationerna i de haplogrupper som är representerade i södra Norrbotten.
  PITEÅ                                                                                                                                                                                                                    
  Arnemark                                                                                                                                                                                                                  
Olof Matsson
-c1630  
   
 
Per Olofsson
1593-c1657
   
 
Olof Persson
1625-1678
   
 
Mats Olofsson
1659-1721
Arnemark 1
     
   
Olof Matsson Per Matsson
1685-   1690-1746
Arnemark 2 Arnemark 1
   
   
   
FTDNA Y37 FTDNA  IN11730 Y37
I2-M223>BY3756 I2-M223>BY3756
Arnemark 1, jämför Jävre 9
  Bergsviken                                                                                                                                                                                                                  
Jon Olofsson
   
Bergsviken 10
 
Olof Jonsson
1544-c1589
Bergsviken 10
 
Olof Olofsson
-1650  
Bergsviken 10
           
     
Lars Olofsson Olof Olofsson Anders Olofsson
-1700   -1685   1627-  
Bergsviken 10        
         
     
Olof Larsson Buller Anders Larsson Olof Olofsson
    1647-1728    
    Bergsviken 10    
             
       
Lars Andersson Augustin Andersson Anders Olofsson Johan Modig
1681-   1683-1765 -1696   1671-  
    Bergsviken 10        
 
FTDNA 630115
R1a-M198>YP4123
  Bergsviken                                                                                                                                                                                                                  
Anders Östensson
död 1618/1619
Bergsviken 4
                       
   
R-BY69194  
Sven Andersson Erik Andersson
nämnd 1600-1642 1594-1684
Bergsviken 11 Bergsviken 4
                     
         
Jon Svensson Abraham Svensson Nils Svensson Sven Svensson Anders Svensson
nämnd 1629-1675             1614-1694
Svensbyn 1             Bergsviken 11
                       
           
    R-BY193183    
Anders Jonsson Ingel Jonsson Sven Jonsson Mårten Andersson Jon Andersson
nämnd 1667-1687 -1696   c1636-1705 nämnd från 1687 1659-före 1712
Svensbyn 2 Svensbyn   Svensbyn 1 Bergsviken 11 Bergsviken
                 
       
Håkan Andersson Abraham Andersson Jon Svensson Anders Mårtensson
1659-1692 1663-1741 1675-1754 1703-1742
    Svensbyn 2 Svensbyn 1 Bergsviken 11
                                   
                 
Anders Abrahamss Sven Abrahamsson Abraham Abrahams Sven Jonsson Isak Jonsson Jon Jonsson Nils Jonsson Per Andersson Anders Andersson
1700-1747 1705-1771 1714-1777 1710-1804 1714-1791 1716-1773 1724-1790 1727-   1731-1807
    Svensbyn 2 Svensbyn 30 Svensbyn 1 Öjebyn 32 Långnäs 9   Svensbyn 16 Bergsviken 11 Bergsviken
       
  Daniel Jonsson    
  1753-1831    
  Kopparnäs 13    
                       
                 
FTDNA Y37 FTDNA 630251 bY7 FTDNA 606031 Y111 FTDNA IN33823 bY5 FTDNA Y67 FTDNA 565222 Y67 FTDNA IN98491 bY7 FTDNA 799911 Y37
R1b-M269 R1b-BY69194 R1b-M269>BY69194 FTDNA bY7 R1b-M269>BY69194 R1b-M269>BY69194 R1b-BY69194   R1b-M269>BY69194
R1b-BY193183            
  Blåsmark                                                                                                                                                                                                                    
Lars Jonsson
nämnd 1539-1566
Blåsmark 1
 
Jon Larsson
nämnd 1571-1588
Blåsmark 1
 
Lars Jonsson
nämnd 1604-1623
Blåsmark 1
 
Nils Larsson
nämnd 1628-1669
Blåsmark 1
 
Nils Nilsson
nämnd 1671-1689
Blåsmark 1
     
   
Lars Nilsson Erik Nilsson
1664-1724 född 1669
Blåsmark 1 Pitholm 21
 
     
   
FTDNA 654292 bY7 FTDNA Y37
R1a-BY67581 R1a-M198
Blåsmark 1, jämför Lillpite 23
  Böle                                                                                                                                                                                                                    
Anders Nilsson
nämnd 1539-1574
Böle 4  
 
Tomas Andersson
nämnd 1575-1623
Böle 4  
 
Per Tomasson
nämnd 1635-1667
Böle 4  
 
Anders Persson
nämnd 1669-1681
Böle 4  
       
   
Nils Andersson Johan Andersson
nämnd från 1692 1653-1729
Böle 4   Öjebyn 15
   
Per Johansson
1704-1743
Öjebyn 15
                 
       
Johan Boneus Olof Persson Jon Persson Anders Persson
född 1728 1730-1805 1732-1796 1735-1810
    Öjebyn 15 Håkansön 22 Öjebyn 16
 
 
   
FTDNA 438640 Y37 FTDNA Y37
I1-M253>FT69337 I1-M253>FT69337
  Gråträsk                                                                                                                                                                                                                    
Mats Andersson
Gråträsk 1
 
Lars Matsson
Gråträsk 1
 
Per Larsson
född 1642
Gråträsk 1
 
Lars Persson
1663-1740
Gråträsk 1
 
Anders Larsson
1695-1776
Gråträsk 1
     
   
Lars Andersson Erik Andersson
född 1730 född 1732
Gråträsk 1 Arvidsjaur
   
       
     
           
FTDNA 358536 bY7 FTDNA 548083 bY7 FTDNA Y67
R1b-BY13820 R1b-BY13820 R1b-M269
  Hortlax                                                                                                                                                                                                                    
Olof Larsson
nämnd 1539-1579
Hortlax 23
 
Anders Olofsson
nämnd 1579-1623
Hortlax 23
 
Nils Andersson
nämnd 1626-1653
Hortlax 23
 
store Olof Nilsson
c1610-1681
Hortlax 23
 
Henrik Olofsson
c1640-1698
Hortlax 23
                             
       
Olof Henriksson Nils Tjock   Per Henriksson Henrik Henriksson
1672-   1677-1739 1682-   1688-1739
Hortlax 23 Öjebyn   Jävre 1   Hortlax 5  
                     
           
Nils Olofsson Olof Persson Nils Henriksson Jon Henriksson Henrik Henriksson Per Spännare
1718-1763 1709-1780 1713-1773 1721-1788 1724-1770 1726-1785
Hortlax 23 Öjebyn 43 Hortlax 5   Jävre 13   Hortlax 25    
                               
               
Olof Nilsson Johan Nilsson Nils Hortlin Erik Hortlin Jon Olofsson Henrik Nilsson Olof Nilsson Nils Nilsson
1750-   1754-   1756-1793 1762-1835 1735-1801 1748-1809 1755-   1758-  
Hortlax 23 Alter Pålsträsk 4             Hortlax 5   Jävre 6      
 
 
 
FTDNA BP17519 bY7
Q-Y82572  
  Jävre                                                                                                                                                                                                                    
Olof Jakobsson
nämnd 1539-1567
Jävre 9  
 
Erik Olofsson
nämnd 1575-1628
Jävre 9  
 
Olof Eriksson
1598-1676
Jävre 9  
 
Jakob Olofsson
   
Jävre 9  
 
Olof Jakobsson
1668-1752
Jävre 9  
     
   
Nils Vitlock Henrik Söderström
1699-1735 1705-1785
    Piteå stad
 
 
 
FTDNA 285963 bY5
I2-BY3756  
Jävre 9, jämför Arnemark 1
  Kopparnäs                                                                                                                                                                                                                  
Lars Björnsson
nämnd 1539-1571
Kopparnäs 11
 
Per Larsson
nämnd 1569-1639
Kopparnäs 11
             
   
Anders Persson Lars Persson
nämnd 1596-1602 nämnd 1605-1637
Kopparnäs 11 Kopparnäs 11